IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

 

Podczas wizyty w Empiku wpadła mi w ręce nieduża, czerwona książeczka o dość tajemniczym tytule: ,,IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”. Japońska kultura wydaje mi się interesująca,a sam poradnik mnie zaintrygował, więc po powrocie do domu i przeczytaniu paru recenzji zdecydowałam się zakupić książkę i zrozumieć, czym jest tytułowe pojęcie IKIGAI.

Cena regularna książki to 34,90zł, oto jej opis:

 

„Według Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Niektórzy już je odnaleźli i są go świadomi, inni zaś noszą je w swoim wnętrzu, nadal go poszukując. To właśnie ikigai stanowi jeden z sekretów długiego, młodzieńczego i szczęśliwego życia mieszkańców japońskiej Okinawy, wyspy zamieszkanej przez najbardziej długowiecznych ludzi świata.

W tej książce po raz pierwszy przedstawiono wskazówki japońskich stulatków, jak żyć pełnią życia i z optymizmem. Autorzy zdradzili tajniki ich diety, aktywności fizycznej, pracy zawodowej, relacji międzyludzkich oraz – co jest najpilniej strzeżonym sekretem – odnajdywania swojego ikigai, które nadaje ich życiu sens i zapewnia motywację, by dożywać setki w pełni formy.

Posiadanie jasnego i określonego ikigai, czyli wielkiej pasji, dostarcza satysfakcji, szczęścia oraz nadaje życiu sens. Misją tej książki jest to, by pomóc ci je znaleźć, a ponadto przekazać wiele kryjących się w japońskiej filozofii wskazówek, jak zapewnić zdrowie ciału, umysłowi i duchowi.”

Książka dostępna tutaj

 

IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

Książka podzielona jest na 9 rozdziałów. We wstępie możemy dowiedzieć się, co oznacza tajemnicze słowo IKIGAI. W kolejnych rozdziałach autorzy w sposób jasny i bardzo ciekawie opisują nam sposoby na długie i szczęśliwe życie.

 

 

Bardzo podoba mi się opis działania stresu oraz podane sposoby jak sobie z nim radzić. Autorzy porównali życie osób współczesnych z jaskiniowcami, pokazując tym samym jak bardzo rozwój cywilizacji wpłynął na nasz poziom stresu. Książka opisuje także japońskie sposoby na łagodzenie napięć psychicznych oraz sposoby na to, aby się nie zestarzeć.

 

 

 

W kolejnych rozdziałach możemy dowiedzieć się, czym jest logoterapia. Autorzy podają różnice między nią a psychoanalizą, a także wymieniają wskazówki logoterapii, czyli jak wieść lepsze życie.

 

 

Następnie autorzy opisują, czym jest stan przepływu w każdej czynności, czyli jak przeistoczyć pracę i czas wolny w przestrzeń rozwoju osobistego. Wyjaśnią nam, czym jest potęga „flow” oraz prezentują trzy techniki na wprowadzanie się w stan przepływu oraz jego warunki.

 

 

Bardzo podoba mi się rozdział opisujący dietę IKIGAI. Autorzy wyjaśniają co i jak jeść. Opisują zbawienny wpływ herbaty na nasze zdrowie, a także podają 15 naturalnych przeciwutleniaczy z okinawskiej diety.

 

W następnych rozdziałach możemy dowiedzieć się jak dobrze działa na nas umiarkowany ruch oraz poznać sposoby na zwiększenie odporności i WABI-SABI. Autorzy wyjaśniają nam jak mierzyć się z problemami i ze zmianami w życiu, by nie zestarzeć się ze stresu i niepokoju.

 

 

 

Bardzo podobają mi się przetoczone w książce historie ludzi, którzy zmienili swoje życie, a także wywiady, w których autorzy zapytali starszych mieszkańców Japonii  (około setnego roku życia) czym jest ich IKIGAI.

 

 

W książce opisane są ciekawe ćwiczenia: radio taiso, tai chi, chi kung, shiatsu, a także różne odmiany i style jogi. Autorzy za pomocą obrazków i opisu krok po kroku namawiają nas do wypróbowania aktywności fizycznych popularnych w Japonii.

 

Podsumowując bardzo polecam przeczytanie książki: ,,IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”. Myślę, że to idealna pozycja dla każdego, na letnie wieczory. Bardzo podoba mi się prostota z jaką napisana została książka, jasność przekazu oraz dokładne zbadanie tematu. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, dowiedziałam się z niej sporo ciekawych rzeczy. Polecam ją dla osób, które lubią czytać poradniki, oraz dla tych, którzy interesują się stylem życia i kulturą mieszkańców innych krajów. Dajcie znać co myślicie o książce oraz czy moja mini recenzja się Wam podoba, pozdrawiam:)

 

LadyMademoiselle

2 Comments

Dodaj komentarz